HAKKIMIZDA > YÖNETİM KURULU

Cenk Alper, ODTÜ Makine Mühendisliği Bölümü'nden 1991 yılında lisans, 1994 yılında yüksek lisans derecesini almış ve 2002 yılında Sabancı Üniversitesi MBA programını tamamlamıştır.

1996 yılında Beksa'da proses mühendisi olarak kariyerine başlayan Alper, 2002-2007 yılları arasında Bekaert yurtdışı organizasyonlarında farklı yönetici pozisyonlarında görev yapmıştır.

2007 yılında Kordsa Global'e katılan Alper, Global Teknoloji Direktörlüğü, Teknoloji ve Pazar Geliştirme Başkan Yardımcılığı, Operasyon Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulunmuş, 17 Haziran 2013 tarihinde Kordsa Global CEO'luğu görevine atanmıştır.

Alper, 1 Nisan 2017'den itibaren Sabancı Holding Sanayi Grup Başkanı olarak görev yapmaktadır.

Mehmet Yıldız 1972 yılında Diyarbakır da doğdu. İlk, orta ve Lise Eğitimini Zonguldak Ereğlide tamamladıktan sonra lisan eğitimi Yıldız Teknik Üniversitesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliğinde bölüm birincisi olarak 1996 yılında tamamladı. Yüksek Lisans Eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliğinde 2000 yılında tamamladı. 1996-2000 yılları arasında iki farklı şirkette Ar-Ge mühendisi ve kaynak ve tahribatsız muayene mühendisliği alanlarında proje lideri olarak çalıştı. 2005 Yılında Victoria Üniversitesinden (B.C, Kanada) hesaplamalı akışkanlar mekaniği ve yarı iletken tek kristal büyütme alanları kapsamındaki çalışmaları ile doktora derecesi aldı. Dr. Yıldız 2005-2007 yılları arasında aynı üniversitede doktora sonrası araştırmacı ve öğretim üyesi olarak çalıştı.

2007 yılında Sabancı Üniversitesi (SU) Mühendislik Doğa Bilimleri Fakültesinde, öğretim üyesi olarak çalışmaya başladı. Dr. Yıldız Sabancı Üniversitesi Tümleştirilmiş Üretim Teknolojileri Araştırma ve Uygulama Merkezinin ve yine aynı merkezin endüstriyel iş birliği kolu olarak SU-Kordsa Kompozit Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezinin kurulumlarına önderlik etmiştir ve şu an her iki merkezin kurucu direktörü olarak görevine devam etmektedir. Sabancı Üniversitesi İmalat Mühendisliği yüksek lisans ve doktora programına kurucu öğretim üyesi olarak katkı sağlamıştır. Dr. Yıldız’ın uzmanlık alanları İleri kompozit malzemeler, nano-kompozitler, yapısal sağlık izleme ve hesaplamalı mekanik konularını içermektedir. Dr. Yıldız yüksek etki faktörlü SCI kapsamındaki dergilerde 60’dan fazla bilimsel yayın, 100’ün üzerinde konferans makele/bildiri hazırlamış ve sunmuştur. Ayrıca 28’in üzerinde yüksek lisans ve doktora öğrencisi mezun etmiştir.

Boğaziçi Üniversitesi İşletme lisans eğitiminin ardından İngiltere Exeter Üniversitesi’nde MBA yapan Nevra Özhatay, 1994 yılında Sabancı Holding Çimento Grubu’nda Finans Uzmanı olarak çalışmaya başlamıştır. 1996 yılında Akçansa’da Yönetim Destek Müdürü olan Özhatay, 1998 yılında Strateji ve İş Geliştirme Uzmanlığı’na, 2000 yılında Planlama ve Kontrol Müdürlüğü’ne 2004 yılında ise Strateji ve İş Geliştirme Müdürlüğü’ne, 2008 yılından itibaren Lojistik, Strateji ve İş Geliştirme Direktörlüğü’ne atanmıştır. Özhatay, 01 Ocak 2009 tarihinde Çimsa Mali İşler Genel Müdür Yardımcılığı görevini üstlenmiştir. 01 Haziran 2013 tarihinden geçerli olmak üzere Beyaz Çimento ve Özel Ürünler Genel Müdür Yardımcılığı’na atanmıştır. 01 Eylül 2014 tarihinde Çimsa Genel Müdürlüğü görevine atanan Nevra Özhatay bu görevini halen sürdürmektedir. Şu an hala Global Compact Türkiye, Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği ve Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği’nin yönetim kurulu üyeliklerini sürdürmektedir.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olan Vecih Yılmaz ayrıca Orta Doğu Teknik Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi yandal programını tamamlamıştır. Yüksek lisans çalışmalarını ise Galatasaray Üniversitesi’nde tamamlayarak Finansal Ekonomi Yüksek Lisans programından mezun olmuştur.

İş hayatına 2005 yılında Deloitte’ta denetçi olarak başlayan Yılmaz, 2009-2013 yılları arasında Sabancı Holding’de raporlama, finansal planlama & analiz ve yatırımcı ilişkileri alanlarında görev yapmıştır. 2013-2015 yılları arasında Sabancı Grubu şirketlerinden Enerjisa’da finansal kontrol ve risk müdürü olarak çalışmıştır. 2015 yılında Kibar Grubu’na katılan Yılmaz Assan Panel ’de CFO ve Kibar Holding’de Mali İşler Direktörü olarak görev yapmıştır. 2017 yılında Sabancı Holding’de Finans Direktörü olarak atanan Yılmaz bu görevine ek olarak Kordsa ve Yünsa Yönetim Kurulu üyeliği görevlerini sürdürmektedir.

Vecih Yılmaz SMMM unvanına ek olarak Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey, Bağımsız Denetim, Kurumsal Yönetim Derecelendirme ve Kredi Derecelendirme lisanslarına sahiptir.

Muharrem Dörtkaşlı 1961 yılında Çankırı’da doğmuştur. ODTÜ Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği bölümünden 1983 yılında mezun olmuştur. Yaklaşık tüm iş yaşamı “Savunma ve Havacılık” sektörüne yönelik faaliyetlerde ve Ankara’da geçmiştir. 2005-2016 yılları arasında TAI Genel Müdürü olarak görev yapmıştır. Değişik şirket ve sivil toplum kuruluşlarında yönetim/yürütme kurullarında faaliyet göstermiştir. Halen, QUATTRO Mühendislik Danışmanlık A.Ş. Kurucu Ortağı ve KORDSA A.Ş ile birlikte, KALE Havacılık ve KALE ARGE Şirketlerinin Yönetim Kurulu Üyesidir.

Eğitimini Londra Kingston Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nün ardından City Üniversitesi, Londra’da “Business Systems Analysis & Design” alanında yüksek lisans yaparak tamamlayan Mehmet Sami, profesyonel iş yaşamına 1988 yılında başladı. Son 30 yılda, kurumsal finansman ve sermaye piyasası konusundaki deneyimi ile 1994 den bugüne New York ve Dubai de Ofisler açmış, Almanya, Amerika ve Japonya da stratejik işbirlikleri dışında yurtiçinde ve yurtdışında Türkiye ekonomisi ve yatırım fırsatları konusunda çeşitli konuşmalar yapmış ve paneller yönetmiştir.

Mehmet Sami 1988’den bugüne kadar çeşitli Özelleştirme, Şirket Evliliği (M&A), Şirket Ortaklığı(JV), Finansal Ortaklık (Private Equity), Halka Arz, Şirket Değerleme ve Danışmanlık projeleri gerçekleştirmiştir. Finansal Ortaklık (Private Equity) projelerine Türkiye’de öncülük etmiş olup, 2000-2007 arasında Türkiye’deki en büyük Private Equity Fonu’nun kuruluş aşamasında görev aldıktan sonra toplam yedi yıl Yatırım Komitesi Üyesi olarak görev yapmıştır. Danışmanlık yaptığı bazı seçkin kurumlar arasında GE Capital, News Corp., Arcelor, T.C Özelleştirme İdaresi, Japon Eximbank (JBIC), IFC, Trade Partners UK, AIG, Dubai Holding, EmiratesBank NBD gibi seçkin kurumlar bulunmaktadır.

Mehmet Sami, Türkiye’de en büyük bağımsız şirketlerden biri haline gelen Ata Yatırım’ın Yatırım Bankacılığı, Araştırma ve Kurumsal İşlemler bölümlerinin kurucusudur. Ata Yatırım’da geçen 19 yılın ardından, 2012’de Deloitte Kurumsal Finansman’a geçmiş ve M&A ve Borçlanma Danışmanlığı Lider Ortak olmuş ve Deloitte Global M&A Icra Kuruluna hizmet vermiştir. Toplam 27 yıllık profesyonel hayatından sonra 2015 yılında, yabancı bankalara, çok uluslu ve yerel şirketlere Kurumsal Danışmanlık vermek üzere kendi şirketini kurmuştur. Mehmet Sami, Kurumsal Yönetim Derneği’nde Yönetim Kurulu Üyeliği yapmış ve Yönetim Kurulu Üyeleri Derneği’nin Kurucu Üyesi olmakla birlikte, çeşitli şirketlerde Kurumsal Yönetim standartlarının sağlanması ve yapılandırılmasında rol almış ve bağımsız yöneticilik yapmaktadır.