ENDÜSTRİLER > LASTİK GÜÇLENDİRME TEKNOLOJİLERİ

Kordsa, yüksek teknolojiye sahip tesislerinde Naylon 6.6, polyester (HMLS ve Teknik), rayon ve aramid iplikler işleyerek araç lastiklerine esneklik ve mukavemet sağlayan kord bezi üretmektedir.

Ürün Dokümanı

Tek Kord ürünlerde, naylon, polyester, aramid, rayon gibi sentetik iplikler ile doğal liflerden yapılan iplikler kullanılmaktadır. Müşterilerin tanımlamalarına göre kullanılacak olan iplikler tek kat veya daha çok katlı olarak büküldükten sonra terbiye edilerek istenilen yapışma ve fiziksel özellikler sağlanmaktadır.

Kordsa T-728 SEC gelişmiş endüstriyel çözümler için özel olarak tasarlanmış bir multifilament PA66 ipliktir.

Gelişkin fiziksel seçenekleri ile üstün mekanik iplik kalitesine sahiptir. T-728, daha çok modüler lastik geliştirme teknolojisinde kullanılır. Yaygın kullanım alanları hortumlar, havalı yaylar, V kayışları, vs.'dir.


Tüm özellikler müşterilere göre ayarlanmıştır.

YENİLİKÇİ ÜRÜNLER

Kolay Üretim, Düşük Maliyet

Capmax® kauçuk ile kaplanma gereksinimi olmadan lastik imal makinasında direkt olarak uygulanabilen üst kuşak şerididir.

Capmax®; standart üst kuşak hazırlama prosesindeki hamur hazırlama, kalenderleme ve kesme basamaklarını ortadan kaldırarak üretim maliyetini düşürür ve verimliliği artırır. Kauçuk kaplama gereksinimini ortadan kaldırarak lastikteki kauçuk miktarını azaltır, maliyet avantajı ile beraber yuvarlanma direncinin ve beraberinde yakıt tüketiminin de düşürülmesine katkı sağlar.

Daha fazla bilgi için lütfen Capmax® mikrositesini ziyaret edin.

Ürün Dokümanı

İki veya daha fazla farklı malzeme tiplerinin bir arada bükülmesiyle oluşan kord yapılarına "hibrid kordlar" denilmektedir.

Hibrid kordlardan oluşan ürün grupları "Twixtra®" markası altında ticari olarak endüstriye sunulmaktadır. Aramid Naylon 6.6 hibrid kordu, bu anlamda en çok tercih edilen yapıdır. Yüksek performans lastiklerinde otomobil üreticilerinin tercihi Aramid/Naylon 6.6 hibrid kord yapısıdır.

2014 yılında Kordsa, dünyanın en hafif sayılabilecek hibrid kord ürününü Twixtra® markası altında satış faaliyetlerini hızlandırmış, beklenen satış rakamlarını yakalamıştır. Selefine göre çok daha hafif olup lastiğin daha az hammadde ile üretilmesine olanak verir ve daha hafif lastikler, düşürülmüş yakıt tüketimi demektir. Mevcut konstrüksiyon, sadece Kordsa üretmekte olup, bu özelliğiyle konum farklılaşmasını sağlamıştır.

Daha fazla bilgi için lütfen Twixtra® mikrositesini ziyaret edin.

Ürün Dokümanı

Günümüzde otobüs ve kamyon radyal lastikleri çelik ile güçlendirilmektedir. Çeliğin yüksek kopma mukavemeti ve modülüsü olması, otobüs ve kamyon lastiklerinin ağır yükleri taşımasını ve yol tutuşlarının stabil olmasını sağlıyor. Kuşak ve gövde katlarında kopma mukavemeti (yük taşıma kuvveti) ve modülüs önemlidir. Ancak, koruma katında, yüksek modülüslü çeliğin dayanıklılığı düşmekte ve lastik taş zedelenmelerine karşı hassas hale gelmektedir. Darbe almış ve zedelenmiş lastiğin çelik katmanları su ile temas ettiğinde korozyona neden olur. Korozyona uğrayan çelik takviye malzemeleri, lastiğin ömrünü önemli ölçüde kısaltır.

Monolyx® in koruyucu kuşak katmanı olarak kullanıldığı kamyon lastiklerinde taş darbeleriyle yaşanan delinmelerin %46 oranında azaldığı açıkhava testleriyle kanıtlanmıştır. Monolyx® güçlü, aşınmaya karşı dirençli yapısıyla etkin bir koruma kalkanı olarak kullanılmaktadır. Aynı zamanda Monolyx® , aynı hacimdeki çelik kordun yedide biri oranında ağırlığa sahip olması sayesinde maliyet avantajını da beraberinde getirmektedir.

Çelik gövde ve kuşak katmanları, koruyucu Monolyx® ile koruma altına alındığında, koruyucu çelik katman kullanımına kıyasla daha iyi sonuç vermektedir.

Daha fazla bilgi için lütfen Monolyx® mikrositesini ziyaret edin.

Ürün Dokümanı

Kordsa, Endüstri liderliğini ve çevreye olan duyarlılığını daha sürdürülebilir ürünlerin geliştirilmesinde de göstermektedir.

Bu insiyatif kapsamında Kordsa'nın kendi özyetkinliği ile geliştirdiği Rezorsinol (R ) ve Formaldehit (F) içermeyen yeni dip çözeltisi ve bu çözelti ile ürettiği kordbezi ürünleri Lastik endüstrisinde devrim niteliğindedir. Bu proje ile Kordsa bir ilke daha imzasını atarak Endüstrideki lider konumunu güçlendirmiştir.

Gerçekleştirilen lastik testleri sonucunda elde edilen değerler; RF içermeyen çözelti ile kaplanmış kord ipliklerinin; konvansiyonel RF çözeltisi ile kaplanmış kord iplikleri ile kıyaslandığında eşdeğer performans verdiğini göstermiştir.

Kordsa bu yeni ürünü ile aynı zamanda Lastik endüstrisinin yakın gelecekte ihtiyaç duyacağı yeni regülasyonlara da hazır olmakta ve müşteri beklentilerini karşılamaktadır.